WAKACYJNY SPOWIEDNIK
Niewiele wydarzeń w życiu człowieka [...] napełnia jego duszę taką bezgraniczną radością i poczuciem nieskrępowanej swobody, jak pierwszy dzień wakacji [...]. Lato czeka jak wystawny, wspaniały bankiet, a dni są wypełnione po brzegi słodkim, płynącym powoli czasem, pozwalającym do woli rozkoszować się każdym daniem. Dan Simmons, Letnia noc
Zawsze z utęsknieniem czekam na ten magiczny czas, na odpoczynek po wypełnionym ogromem zadań roku szkolnym. Ten był naprawdę wyjątkowy... Mnogość spraw, które mnie wciągnęła, nadała mu niepowtarzalny bieg.
Ponieważ zamierzam w pełni uczestniczyć w letnim, wystawnym bankiecie, rozkoszując się spokojem i wszelkimi wspaniałościami, chcę dokonać pewnych podsumowań...
Niewątpliwie ciągle podążam naprzód, co mnie bardzo cieszy. Wiele razy mówiłam o tym, jak bardzo ważne jest pielęgnowanie w sobie pasji i chęci do działania. Moje w przemijającym roku szkolnym koncentrowały się na rozwoju, dzieleniu się i wychodzeniu ze strefy komfortu.
Niewątpliwą przyjemnością było dla mnie uzyskanie tytułu Certified Microsoft Innovative Educator. Dzięki Microsoft Educator Center mogłam przeszkolić się w kilku ważnych dla nowoczesnej edukacji obszarach: aktywizacji uczniów, kształtowaniu pedagogiki opartej na technologii, digital storytellingu i narracji cyfrowej w Microsoft Sway'u, a także zarządzaniu rytmem klasy w Microsoft Teams.
Uczestniczyłam w doskonałych warsztatach edukacyjnych dla nauczycieli przedsiębiorczości: Nowe technologie w edukacji ekonomicznej organizowanych przez NBP, podczas których miałam przyjemność po raz pierwszy spotkać się z Oktawią Gorzeńską.
Bogata oferta Internetu pozwoliła mi skorzystać z wielu warsztatów i webinarów online (tu m.in. z Lego Logos - Mali Rebelianci z Jarosławem Markiem Spychałą, Dziecko z FASD organizowane przez Ateneum - Szkołę Wyższą w Gdańsku, Co to są “złe” zachowania dzieci?, To tylko dzieciak!, Szkoła przed i po pandemii, Zmiana zaczyna się od mnie, O potrzebie i sposobach zmiany edukacji przygotowane przez Katarzynę Drausal i Dorotę Kujawę-Wienke oraz ZOOM na poezję, ZOOM na escape room, których prowadzącymi były Monika Czerkas oraz Agnieszka Pietnoczka.
Podczas zdalnego nauczania przeszłam szybki kurs narzędzi TIK😉Nauczyłam się funkcjonalnie wykorzystywać różnorodne zasoby, aby w optymalny sposób ułatwić moim uczniom nabywanie umiejętności samokształcenia (Wakelet, Smore, Sway, Canva itp.).
Dzięki uczestnictwie w ogólnopolskich projektach edukacyjnych uzyskałam również tytuły Lidera Projektu Zaproś mnie na swoją lekcję oraz Promotora ekologii 2020.
Obserwuję działalność wielu wspaniałych nauczycieli w sieci, często razem z nimi tworzę niezwykle inspirujące grupy społecznościowe, dzięki którym ciągle uczę się i doskonalę swoje umiejętności.
- 28 stycznia, po namowach bliskich, założyłam swój blog i funpage na Facebooku. Staram się w tych miejscach umieszczać wypracowane przez siebie materiały, dzielę się koncepcjami lekcji. Pomysły te pojawiają się także w różnorodnych facebookowych grupach nauczycielskich, szczególnie w grupie Poloniści z pasją.
- Umieściłam swój przykład Dobrych Praktyk na stronie ODN Zielona Góra.
- Mój artykuł o empowermencie edukacyjnym znalazł się w kwartalniku Grono publikowanym przez ODN Zielona Góra.
- Zostałam jedną z wykładowczyń na studiach podyplomowych Innowacyjne i kreatywne metody pracy z uczniem w Ateneum - Szkole Wyższej w Gdańsku.
Wychodzenie ze strefy komfortu.
- 22 sierpnia w Wawerskim Centrum Kultury w Warszawie podczas ogólnopolskiej konferencji polonistów pod hasłem Chcę Wam opowiedzieć o... zdecydowałam się poopowiadać o empowermencie nauczyciela (szczególnie tego wiejskiego): Empowerment wiejskiego (?) polonisty.
- 23 listopada w Poznaniu w O! MEGA Szkoła uczestniczyłam jako prowadząca w Chcę Wam pokazać jak - warsztaty. Razem z Moniką Iwanowską, autorką bloga Motyle w dzienniku przedstawiałyśmy nasze sposoby na kreatywną realizację podstawy programowej.
- 28 lutego 2020 r. wystąpiłam na #Hackatononline u Bartosza Chysia. Moja prezentacja Akcja aktywacja była transmitowana na funpage'ach Uniwersytet w chmurze, Digitalni i kreatywni-nauczyciele z pasją, Nauczyciele się uczą, Myślografia oraz Rysuję dla moich uczniów.
- Potem niespodziewanie rozpoczął się trudny czas dla wszystkich. Kwarantanna, konieczność prowadzenia zajęć zdalnych. Chaos organizacyjny i niepewność. Szukanie najlepszych rozwiązań i układanie na nowo sposobów na lekcje. I kiedy już myślałam, że nic mnie w nauczaniu online nie zaskoczy, wchodzą one ("ubrane całe na biało") - Magdalena Krajewska, współautorka bloga Lekcje szyte na miarę oraz Irmina Żarska z Irmina Żarska - Rysunkowy język polski i organizują akcję, która elektryzuje całą Polskę - Zaproś mnie na swoją lekcję. Zrzesza ona nauczycieli, którzy oferowali przeprowadzenie ciekawej lekcji w innych niż swoja placówkach. Wychodząc z założenia, że wszystko, czego tkną się te Panie, zamienia się w złoto, od razu chętnie przystąpiłam do grupy zapaleńców. Nie spodziewałam się jednak, że współdziałanie w tej akcji będzie tak ogromną machina rozwojową i napędową nauczycieli na ostatniej prostej przed zakończeniem roku szkolnego.
- Ja sama w ramach tego projektu od początku maja do końca czerwca przeprowadziłam kilkanaście lekcji online w całej Polsce. Po czasie dopiero zdałam sobie sprawę, że były to lekcje otwarte, których tak bardzo się obawiałam w trakcie nauki stacjonarnej. Teraz te lęki wydają się zabawne, a cała sytuacja potwierdza fakt, że w sprzyjających warunkach i przy wsparciu przyjaznych osób dzieją się cuda!
- 08 czerwca w Strefie Rodzica w Polskim Radiu Dzieciom opowiadałam o projekcie i świetnie się bawiłam! 😁 To chyba potwierdzenie wyrażenia trening czyni mistrza 😉
Komentarze
Prześlij komentarz